

Smrznuti obroci zaista su napredovali! Prvi takvi obroci, proizvedeni 1940-ih godina u SAD, uglavnom su bili namijenjeni putnicima u zračnom prometu. Trebalo je barem desetak godina da se smrznuti obroci počnu koristiti u domaćinstvima, a zatim je trebalo proći još 30 godina da se mikrovalna pećnica počne koristiti u većini domaćinstava!
Takozvane ‘TV večere’ umotane u foliju, nisu mogle ponuditi brzo zadovoljenje želja, jer ih je najprije trebalo peći pola sata u pećnici, a tek onda su mogle biti poslužene (na tanjuru ili poslužavniku koji se koristio ispred televizora).
Sredinom 1980-ih godina mikrovalne pećnice su već bile prilično uobičajene u domovima, a u tom je kontekstu bio presudan izum tanjura za hranu koji se mogao koristiti u mikrovalnoj pećnici. Konačno se večera mogla pripremiti doslovno u nekoliko minuta.
Potrošači od smrznutih obroka očekuju praktičnost i kvalitetnu prehranu, a oni te uvjete sve češće ispunjavaju! Isto tako potrošači danas zahtijevaju bolje sastojke obroka, više proteina, manje soli i zdravije masti. A proizvođači hrane trude se ispuniti te zahtjeve. Zato je danas moguće naći smrznuti obrok koji će vam koristiti – samo je važno znati na što treba obratiti pozornost.
Dobre i loše strane smrznutih obroka
Jedna od glavnih prednosti smrznutog obroka je kontrolirana količina i kalorijska vrijednost. To može biti veliki plus ako brojite kalorije i pazite na tjelesnu težinu. Naime, kod takvih obroka nema potrebe vagati, mjeriti ili procjenjivati veličinu porcije i njenu kalorijsku vrijednost.
Još jedna očita prednost je praktičnost – većina smrznutih jela ugrije se u samo nekoliko minuta i možete pojesti zdrav smrznut obrok bez potrebe
da kupujete namirnice i pripremate ih. Kako na tržištu postoji mnogo različitih smrznutih obroka, možda će vam njihovo korištenje pomoći da se
ne hranite jednolično.
Jedna od loših strana je činjenica da većina smrznutih obroka sadrže izuzetno mnogo natrija i da mogu sadržavati sastojke koje ne biste dodavali
u hranu koju sami kuhate. Osim toga, smrznuti obroci bolje kvalitete mogu biti prilično skupi.
Na što treba obratiti pozornost kod smrznutih obroka
Kada kupujete smrznute obroke, trebali biste pozorno provjeriti popis sastojaka i podatke o hranjivim vrijednostima. Donosimo nekoliko savjeta za odabir najboljih obroka:
Kalorije: Potreban broj kalorija ovisit će o vašim osobnim potrebama, no za većinu ljudi dobra ciljana kalorijska vrijednost obroka bila bi 350-500 kalorija. Ako pokušavate izgubiti na težini, mogli biste doći u napast da odaberete obrok s najmanjom kalorijskom vrijednosti koji možete naći. No, ako obrok ima premalo kalorija,vjerojatno vas neće zasititi na dulje vrijeme, a to bi vas moglo ponukati da nakon obroka posegnete za nezdravim grickalicama.
Proteini: Proteini su zasitni, pa je zato dobro da obrok ima što više proteina. Potražite obroke koji sadrže najmanje 15 grama proteina.
Natrij: Sada više nije tako teško naći smrznute obroke s manjim sadržajem natrija! Potražite obroke koji sadrže 750 miligrama natrija ili manje.
Vlakna: Smrznuti obroci općenito ne sadrže mnogo cjelovitih žitarica ili povrća bogatog vlaknima, no neće štetiti ako potražite podatak o sadržaju vlakana. Ako uspijete naći obrok koji sadrži četiri do pet grama vlakana, to bi bio veliki plus!
Masti: Ukupan broj kalorija koje potječu iz masti u obroku trebao bi biti 30% ili manje. Potražite obroke koji ne sadrže više od tri grama masti na 100 kalorija.
Veličina porcije: Svakako se pobrinite da znate veličinu porcije. Većina obroka namijenjena je za jednu osobu, no dobro je ipak provjeriti. Imajte na umu da se podaci o hranjivoj vrijednosti uvijek odnose na jednu porciju.
Navodi na deklaraciji: Kada vidite riječi kao što su ‘vegetarijanski’ ili ‘organski’ ili ‘bez glutena’, mogli biste pretpostaviti da je obrok zdrav i niskokaloričan. Možda jest, no za to nema jamstva. Zato pročitajte popis sastojaka i navode o hranjivoj vrijednosti na pakiranju, kako biste točno znali što kupujete.

Pratite naše objave na našem Facebook-u, Youtube-u, Twitter-u i Instagram-u